2017 Grand National Teams – Conditions of Contest – District 24

Please find the CoC for the 2017 GNT for district 24 by clicking gnt_coc_2017.

Posted in Results | Leave a comment

Edgar Kaplan Winter Regional

The Edgar Kaplan Winter Regional will take place from Monday December 26th, 2016 until Friday, December 30th, 2016.  All events will take at the Wyndham New Yorker Hotel located at 481 8th Avenue.  Please click here to view the flyer.

 

Posted in Results | Leave a comment

Congratulations to all the pairs who will represent District 24 at the 2017 Spring NABC

Flight A
1. Joel Wooldridge – Kent Mignocchi
2. Mel Colchamiro – Alexander Ornstein
3. Russell Samuel – Jeff Rothstein

Flight B
1.  Jacqueline Chang – Gillian Miniter
2.  Howard Sloan – Melissa Stranzl
3/4.  John Abrenica – David Sloan
3/4.  Jess Jurkovic – Sam Goldberg

Flight C
1,  Erika Moore – Amy Rhodes
2.  Anita Lee – Jan Rechenberg
3.  Yoko Sobel – Dan Lev

 

Posted in Results | Leave a comment

NAP District Finals

The District 24 (GNYBA and NSBA) Qualifier will be:

Sunday September 25
11:00am and TBA
Sagamore Bridge Club

Top three pairs in Flight A and top four pairs in Flights B & C will qualify for the National Final at the 2017 Spring NABC in Kansas City, Top 2 pairs receive subsidies from the ACBL.

Flights are (as of June 1, 2016)
Flight A: 0-unlimited
Flight B: 0-2500 MP
Flight C: Non-Life Master up to 500

You need to have qualified at a club in your flight. Check with your club for qualification details

Sagamore Bridge Club
6901 Jericho Turnpike (at the corner of Underhill Blvd.)
Syosset, New York 11791
Suite 105 (Concourse level)

Posted in Results | 2 Comments

2016 Eastern States Regional – Results

Please note: in order to effect a score correction, you must contact a tournament director at the tournament (or get someone else to make that contact) within the correction period.
No email, voicemail, messages or comments left on this website will be acted upon.

Wednesday, May 25
Overalls
10am recaps    10am hands
2:45 recaps      2:45 hands
7pm recaps      7pm hands
Teams

Thursday, May 26
Overalls
10am recaps    10am hands
2:45 recaps      2:45 hands
7pm recaps     7pm hands
Teams

Friday, May 27
Overalls
10am recaps    10am hands
2:45 recaps      2:45 hands
Teams

Saturday, May 28
Overalls
10am recaps    10am hands
2:45 recaps      2:45 hands
Teams
Goldman Qualifiers

Sunday, May 29
Overalls
10am recaps    10am hands
2:45 recaps      2:45 hands
Teams
Youth Game

Monday, May 30
Overalls
10am recaps    10am hands
2:45 recaps      2:45 hands
Teams
Masterpoint List

Posted in Results | Leave a comment